Categories


Authors

Garanti Bank 2017

Garanti Bank 2017

 

TR

Türkiye'nin ilk entegre faaliyet raporunu tasarlarken, Garanti Bankası'nın her zaman hayalin ötesindeki hizmetlere öncülük etmesinden esinlendik. Bu kapsamda Albert Einstein'ın ''Dünyayı Hayal Gücü Döndürür'' sözünden yola çıkarak çocukların sınırsız yaratıcı dünyalarını ana konseptimize taşıdık.

Garanti; düşünce şeklini ve uzun vadeli değer yaratma konusundaki yaklaşımını anlatırken, bu raporda görsel olarak, hayal gücü en güçlü varlıklar olan çocuklardan destek alarak; içindeki çocuğu ve heyecanı kaybetmeyen Garanti’nin öncü adımlarını çocukların hayal dünyası ile anlatmayı hedefledik. Sayfa tasarımlarında ise entegre raporun felsefesine uygun detaylara ve infografiklere önem vererek okunurluğu kolaylaştırmayı hedefledik.

Ödüller

GÜMÜŞ ELMA 30. Kristal Elma Festivali - Tasarım / Faaliyet Raporları ve Diğer Kurumsal İletişim Kategorisi

BRONZ STEVIE Stevie Awards - Uluslararası İş Ödülleri / En İyi Faaliyet Raporu - Basılı  

HIGHLY COMMENDED Responsible Business Awards 2018 - Yılın Entegre Raporu Kategorisi

FAALİYET RAPORU TASARIMI ÖDÜLÜ 37. GMK Grafik Tasarım Yarışması

ENG

While designing Turkey’s first Integrated Annual Report for Garanti Bank, we drew inspiration from the Bank’s pioneering efforts to provide services that surpass the imagination. In this context, we took Albert Einstein’s “Imagination Makes the World Go Round,” quote and carried the unlimited imagination of the children into our main concept. 

While describing Garanti’s way of thinking and approach to creating long term values, we got visual support from children, in other words, the beings with the most powerful imagination to show Garanti’s pioneering steps. In the page design, we prioritized details that fitted into the report’s philosophy, as well as infographics, thus making the report easy to read.

Awards

SILVER APPLE 30. Kristal Elma Festivali - Design / Annual Reports and Other Corporate Communication Category

BRONZE STEVIE Stevie Awards - International Business Awards / Best Annual Report - Print Category

HIGHLY COMMENDED Responsible Business Awards 2018 - Integrated Report of the Year Category

ANNUAL REPORT DESIGN AWARD GMK 37th Graphic Design Competition

 
GBI 2017

GBI 2017

Garanti Filo 2017

Garanti Filo 2017